Didn't understand a thing but we could always sing

9. prosince 2012 v 13:13 | Owlet
Určitě víte, že včera bylo jedno smutné výročí. Já ho nechci moc připomínat, ale asi se mi to nepovede, pořád to visí ve vzduchu a na to, co se stalo před dvaatřiceti lety, se v článku odkazy najdou. Možná vás článek potěší, možná dojme a možná vám to bude docela jedno (což si nemyslím, podle mě se lídí, kteří se o Beatles aspoň trochu zajímají, tohle téma nějak dotkne vždycky, ikdyž o něm píšu třeba já a forma textu je katastrofální).
Vzpomenete si, co se stalo pátého července, krom toho, že zemřel Mr. Jan Hus? :D Ano, chybí mi článek o tom, kdy začala historie The Beatles! Pokusím se psát o ní pěkně od začátku do konce. K tomu začátku:Pátého července 1957 se v Liverpoolu, konkrétně ve čtvrti Woolton a nedaleko bydliště Johna Lennona, konala církevní slavnost. Na obrázku vidíte kostel sv. Petra, na louce u něj stály stánky a pro nás důležité pódium.
(U kostela je hřbitov, kde je pochovaná mj. Eleanor Rigby.)


Program, který sloužil jako vstupenka na slavnost:
(zdroj: hesitation.blog.cz)

Mezi účinkujícími byla i skupina The Quarrymen ve složení Rod Davis, Len Garry, Eric Griffiths, Colin Hanton, John Lennon a Pete Shotton.

(Myslím, že tahle↑ fotka není z 5. 7.)
Všichni účinkující se nejprve zúčastnili slavnostního průvodu, podobně jako zvolená "růžová královna" jela kapela na půjčejném voze. Průvod dorazil na louku, kde se konal hlavní program slavnosti. The Qaurrymen začali hrát až v 16:15, další jejich vystoupení bylo v 17:45.

Mezi diváky byl i patnáctiletý Paul McCartney, kterého pozval jeho kamarád Ivan Vaughan (na fotce mezi Petem Shottonem a Lenem Garrym). Mimochodem, Ivan a Paul byli přátelé od útlého dětství, narodili se dokonce ve stejný den.
(Takhle mohl Paul McCartney vypadat ve svých patnácti letech.)
Ačkoli Paul slyšel Ivana vyprávět o skifflové kapele, spíš doufal, že na slavnosti sbalí nějakou holku. Skupině nevěnoval pozornost, dokud neslyšel hlas jejího zpěváka. Ivan, který s kapelou někdy hrál na "tea-chest bass" (nástroj z krabice od čaje, je to ta věc s houslovým klíčem), ho proto později, po skončení programu na louce, představil kapele.
(Takhle si situaci představil výtvarník Eric Cash.)
John a ostatní se zrovna chystali na svoje vystoupení při večerní tancovačce, seděli v hale, když za nimi přišel Ivan s mladíkem v bílém saku. To byla ta chvíle, tehdy se setkali. Mladý John Lennon od něj nic nečekal, udivilo ho proto, když zahrál Twenty Flight Rock. Narozdíl od něj a ostatních členů kapely měl výbornou techniku. Johnovi učaroval. Vznikla skladatelská dvojice Lennon-McCartney.
(Ne, tak to nevypadalo. Tomu se říká ilustrační foto.)
Zanedlouho se Paul přidal ke skupině. John se ho bál přizvat, protože by mohl ztratit svojí vedoucí roli ve skupině - věděl, že Paul hraje lépe než on. Věděl taky, že by ho ten kluk mohl naučit svojí technice, přestože je levák, a že by vylepšil úroveň kapely. Já si nechci ani představoval, jak by svět vypadal, kdyby se Paul ke kapele nepřidal nebo hůř, kdyby se s Johnem neseznámili.
Takhle o té události vypráví mnoho let poté, v prvním videu Paul hraje Twenty Flight Rock, ve druhém videu slyšíte i Johna:
No, nerozumím všemu, jsou tam teda titulky, ale těm taky většinou nerozumím, navíc jsou často špatně - a to není nic proti tomu, jak přepisují angličtinu Yoko Ono :DD Ještě lepší je nechat si titulky přeložit, schválně, zkuste to u druhého videa přitom, jak Paul zpívá - věřili jste, že zvláštnější text než třeba I am the Walrus neexistuje? :DD To video má moc krásný konec a napovídá, o čem se rozepíšu příště :)
Jestli se o tom setkání chcete dozvědět daleko více, doporučuju knížku Den kdy se John setkal s Paulem od Jima O'Donnela, který pátral osm let po tom, jak a za jakých okolností probíhal 5. červenec r. 1957. Nutno podotknout, že ani v on neví, jestli je jeho knížka pravdivá: lidská pamět, na kterou často spolíhá, není dokonalá - John Lennon kdysi řekl, že ví přesně, kdy se s Paulem McCartneym setkali, dokonce si to zapsal - to datum bylo ale úplně mimo. Paul napsal do předmluvy k Písání, že mu tehdy bylo dvanáct, to taky asi sotva. Možná se ani nesetkali na té slavnosti a já zase píšu o ničem :)

Přidávám pár fotek (mojí nejoblíbenější) skladatelské dvojice Lennon/McCartney
Fotka Davida Baileyho z jeho známé série fotografií Johna a Paula.Bohužel, roku 1970 ukončil Paul McCartney jejich partnerství a tak se rozpadla skupina The Beatles, kterou spolu založili - ale o té někdy příště :) Důvodem konce skupiny byly hlavně vztahy, John a Paul si v tom období příliš nerozuměli. John Lennon později napsal o dlouholetém příteli písničku How do you sleep?, kde se do něj naváží každým slovem.

Nevím, ze kdy je tahle fotka:
Je to u Johna doma, ta nenávist asi nebyla tak hrozná. (Fotka na stěně je ze zmíněné série.)

Paul McCartney se nechal slyšet, že spolupracoval s vynikajícími hudebníky, ale nic se nevyrovnalo skládání a hraní s Johnem Lennonem. Přátelé se prý stačili usmířit, Paul přišel s manželkou Lindou k Johnovi na návštěvu, když vysílali Saturday Night Live, kde nabízeli Beatles 3000 dolarů za společné vystoupení v pořadu. Oba dva se prý smáli tomu, co by se stalo, kdyby tam přišli. Nakonec zůstali sedět u televize a Paul s Lindou odešli, když začal scifi film, který John chtěl sledovat s Yoko. Druhý den se Paul objevil s kytarou u dveří, ale John zrovna neměl čas, řekl Paulovi, ať příště zavolá. Od té doby už se prý neviděli, ikdyž zůstali v kontaktu až do roku 1980.

Tohle je jedno opravdu smutné video, Paul mluví o Johnovi po jeho smrti.

Paul McCartney složil písničku, ve které oslovuje Johna, text je ale dost odlišný od How Do you sleep? - roku 1982 vyšla na albu Tug of War píseň o tom, kdyby tady John dnes byl. Here Today.


Chybíš nám, Johne. Rest in peace ♥
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Czewa Czewa | Web | 9. prosince 2012 v 15:46 | Reagovat

Moc hezký článek, s těma všema fotkama a vůbec...

2 Harlow Harlow | Web | 9. prosince 2012 v 17:46 | Reagovat

mať stroj času a pozrieť sa na tú slávnosť. ach

ale pobavilo ma, že si John zapísal dátum a bol úplne odveci a Paul vravel, že mal 12. v tej knihe odvrátená tvár mýtu bolo napísané, že Paul tam išiel preto, že sa vyspal so 16 ročnou babou a veľmi sa mu to zapáčilo, tak mu kamoš povedal, že si hentam niekoho zbalí. ale o tej babe v škole každému povedal a ona sa strašne hanbila.
A nechápem, prečo furt píšeš, že nevieš písať. keby nevieš a je to pre nás nezaujímavé, tak sem nechodíme.

keď vidím to video here today...

3 Algie Algie | Web | 9. prosince 2012 v 18:04 | Reagovat

Já se taky opět přidávám s tím, že si nemyslím, že bys neuměla psát. Nenapíšeš sice všecko, ale napíšeš, co je pro Tebe důležitý, o tom ten blog je ;). A nás baví to číst :)

4 Adél Adél | Web | 9. prosince 2012 v 20:56 | Reagovat

Ještě přidám jednu informaci, a to Paulův útok. Tahle "How Do You Sleep?" byl Johnův protiútok. Nějaké narážky můžeme vidět v Paulově "Too Many People", na jeho RAM albu, jenže nic z toho nebylo tak urážlivé, jako právě Johnova píseň. Paul i sám řekl, že to snad ani nepsal s úmyslem napadnout Johna a že si toho všiml až po té, no... John to tak vzal. A právě, ač je How Do You Sleep pěkná, nemám jí ráda. Je to sice jen taková malá "hádká" přes písně, ale i tak... Bylo to od Johna dost hnusné.
A náhodou, článek se mi moc líbí a ráda vzpomínám na tyhle začátky (proto také moc ráda sleduji film Nowhere Boy).

5 Tereza Tereza | Web | 11. prosince 2012 v 14:25 | Reagovat

Já miluji jejich začátky. McLennon forever :3 :')

6 I love I love | 27. srpna 2017 v 16:25 | Reagovat

Od Johna to nebylo vůbec hnusné. On chtěl jenom vyjádřit své emoce. V té písni je to, co chtěl zrovna říct světu. Takže tak. Mám ráda tu píseň♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama