People say I'm crazy - doing what I'm doing

14. prosince 2012 v 0:43 | Owlet |  John Lennon

Zdravím! Co se mě týče, mám se jako John na obrázku - ne, není to kocovina, jenom jsem marod a proto ležím doma a piju litry černého čaje s citronem. Fakt je, že o mně se nestarají Brouci, ale život není dokonalý :)

Život je někdy, naopak, nespravedlivý. A to se netýká mě, vadí mi, že jsem marod, ale neberu to jako křivdu, to mám prostě za to, že jsem šla ven bez čepice. Víc pochopíte, až si dočtete můj článek.Nevím, jak je to u vás, ale z nemoci mi nejlíp pomůže, když si čtu v posteli dobrou knížku (to se týká bolavého krku, když je to se mnou hodně špatný, tak jenom spím). Už dlouho jsem myslela na jednu s broučí tematikou z rodičovské knihovny, týká se Johna Lennona. A... jsem strašně zklamaná. S biografickými knížkami mám zatím dobré zkušenosti - no, tahle vlastně není biografická. Opravdu netuším, podle čeho jsou seřazeny kapitoly, jen mi po prvních třech došlo, že každá je o nějakém tématu a v souvislosti s ním pomlouvá Johna Lennona. Vydržela jsem asi padesát stránek, když jsem četla asi potřetí, že John je rasista. Znechuceně jsem zavřela knížku, na zadní straně je John Lennon - s Yoko Ono. V tu chvíli si říkám - to jsem vážně tak blbá? Rasista, vážně? To jsem o tom vůbec přemýšlela? Rasista? Mám snad IQ pomeranče? Rasista, co má dítě s Japonkou?
Ne, nejsem tak blbá, neochotně jsem připustila, že by John na začátku kariéry v Hamburku pronášel opilý rasistické poznámky, ale pochopitelně mi bylo divné, že člověk, který zpívá Imagine (myslím, že text znáte) by byl rasista, nacionalista - když jsem si uvědomila jeho manželství s Yoko, docvaklo mi úplně, že je to fakt blbost. Jak na to ta "spisovatelka" přišla? Tak písnička Get Back prý měla několik slok, které vyškrtali, původně se to celé jmenovalo "Pryč s Pákistánci" a text útočil na všechny národnostní menšiny. Aha. Tak nevím, žila jsem v dojmu, že Get Back je Paulova písnička a význam slov "Get back to where you once belonged" jsem si spojila s jeho vyčítavým pohledem směrem k Johnovi (film Let it be), který chtěl opustit Beatles - a tak to ostatně bylo v jednom rozhovoru a taky to dává větší smysl, než domněnka, že John napsal rasistický text v průběhu vztahu s Yoko Ono.
Vůbec, jak by mohl rasista zpívat Imagine nebo Give peace a chance (kdyby mu nevadilo žít s Japonkou)? K tomu má autorka taky vysvětlení - John Lennon chtěl být zajímavý, proto se angažoval proti válce ve Vietnamu. Jsem sama, komu přijde divné, že někdo chtěl zaujmout kritikou války na začátku sedmdesátých let?
Zapoměla paní spisovatelka na fakt, že John Lennon je autorem stovek úžasných písní, melodií a textů? Ne, on není, byl totiž závislý na opravdových hudebních talentech, jako byl jeho producent Phil Spector - to jeho napadlo, aby v Imagine hrály housle a v Happy Christmas zpíval sbor a zněly zvony. Podobně to bylo za časů Beatles (na kterých taky nezůstala nikta suchá) s Georgem Martinem, bez něj by nebyli nic. Dobře, uznávám, že "pátý Beatle" George Martin toho udělal pro kapelu mnoho. Autorka se však ptá: "Jak velký umělec byl Lennon?" Takže podle ní fakt, že všechny ty skladby složil - že vymyslel všechny melodie a byl geniální hudebník a zpěvák, nic neznamená? A to nemluvím o textech, jenže ty se taky dočkaly kritiky: podle autorky je Lennon přinejlepším průměrný textař s obecenstvem okolo 200 000 lidí, jeho sólové skladby nestojí za nic, dočkají se uznání až po jeho smrti. John Lennon přinejlepším průměrný textař? To je hodně špatnej fór, jako celá ta pitomá knížka. Slyšela ta paní někdy jedinou jeho písničku??? Jéžiši... a poslechla si někdy text? Ano? Takže text písničky Love je průměrný - přinejlepším? Give peace a chance? Nebo třeba Oh my love, God a sposta dalších, i broučích - podle mně je to geniální.
Na věrohodnosti celé knihy nepřidává ani fakt, že to, co máme doma, je překlad jak noha. Zkuste vzít dlouhé souvětí se spoustou vedlejších vět a odstranit čárky - někdy je pak hodně těžké určit význam celé věty. Právě v této knize často čárky chybí, čtenář taky narazí na chybné uvozovky, což je při citování výroků lidí, které reportérka zpovídala, hodně zavádějící. Když připočítám, že s klidem píše o písni "Date Riper", pochybuju o knize a v tom, že je to brak, mě utvrdila poslední věta - Lennon je prý reklama anglikáské církve. A když už jsme u toho, já jsem její papež.
Přes to všechno, ikdyž vím, že je to nějaký bulvární brak, při poslechu písničky Mind games se neubráním slzám - asi to beru příliš vážně, ale taky jsem marod, to se podepisuje i na psychice. Proč? Mrzí mě, že nejsou dokonalí, že John Lennon nebyl tím kterým se zdal být ("I'm not what I appear to be") - ne, to on byl, ale když tohle člověk čte... Tomu nemůžu přece věřit. Ne, mně vadí - mě se to dotkne, když pak slyším tu jejich muziku... když si uvědomím, co o nich kdo napsal - já se ptám: Proč? Proč to o něm píše? Proč to říkají? Copak je to pravda? - Jestli je, bylo by to taky pláči, ale není. Tenhle pocit jsem měla, když jsem poprvé četla pomluvy o Beatles: byli prý satanisti. Kdosi popisoval, že jejich písničky jsou o "hříchu" a drogách. Ano, nebyli svatoušci, opravdu jsou o drogách a někdy o "hříchu" - ale třeba "You've got to hide your love away" přece není žádná "hříšná" písnička. Jasně, že mi došlo, že kdo tam hledá nějaké nechutné dvojsmysly, je ve skutečnosti ten úchyl, ale... Když jsem si poslechla Georgovu "Give me love", strašně mě to mrzelo - on napsal takovou krásnou písničku, všichni čtyři jich složili a zpívali tolik, tolik nám toho dali - a někdo na to zapomíná a říká nebo píše o nich něco takového. A u Johna a George mi to vadí nejvíc - oni už se nemůžou nijak bránit, nemůžou vyvrátit jejich slova.

(Po menší pauze a zlepšení zdravotního stavu.) Beru to moc vážně, nebojte, já mám i svůj život. Kvůli nemoci jsem byla mírně mimo, tak jsem maličko přeháněla, ale stojím si za svým názorem, že je to svinstvo - pomlouvat Beatles.

A ikdyby, John Lennon pro mě vždycky bude člověk, co složil něco tak úžasného... že by ani nemohl být špatný.

Druhá písnička je další vánoční, o kterou se s vámi podělím. Že tam v tom úžasném klavíru - jak bych to jednou chtěla zahrát - neslyšíte padat sníh? Nevadí, já myslím, že si ji užijete i tak.

A tímto se loučím. Uctívejme památku Johna a George. A nečtěme brak.
He's just sitting here watching the wheels...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Algie Algie | Web | 14. prosince 2012 v 10:51 | Reagovat

Díky, Owlet. Naprosto skvělej článek. Někteří lidé bohužel příliš rychle zapomínají na význam takovejch osobností (nejen Beatles, i dalších) a spíš se snažijou je nějak shodit, pošpinit, ukázat, že to čemu my věříme, vlastně není pravda... Tím spíš jsou potřeba takový články, jako's právě tady napsala, protože v téhle době, možná víc než kdy dřív (což nemůžu posoudit, nežil jsem tehdy) potřebujeme mít ideály, potřebujeme mít pozitivní vzory. A John Lennon určitě takovým je. Normálně neodsuzuju lidi, kteří mají jinej názor než já, ale to co o něm napsala paní spisovatelka, je vskutku ubohý.

Milá Owlet, jsem fakt rád, žes tady ten článek napsala, možná Ti připadá, že je přehnanej, ale já si myslím, že je velmi pravdivej. Nenech si svoje ideály vzít - ještě je budeš potřebovat...

2 Czewa Czewa | Web | 14. prosince 2012 v 12:04 | Reagovat

Takových knížek je pěkná kupa a člověk si fakt musí dávat bacha, co začne číst, protože byly o Beatles vydány takové braky... to by jeden žasl. Oni sází na to, že jak je to něco o Beatles, budou z toho mít velké prachy, a většinou i mají, ale nejraději bych k nim oplátkou za ty kecy poslala na návštěvu Johna, ten by jim to vytmavil :).

3 Czewa Czewa | Web | 14. prosince 2012 v 12:04 | Reagovat

Jo a brzo se uzdrav ;)

4 Harlow Harlow | Web | 14. prosince 2012 v 13:01 | Reagovat

to je nsekutocne. spisovatelka. prepana, ako to mohli vobec vydat taky brak???
otvor si lepsiu knihu a rychlo sa uzdrav. aj ked na Slovensku bolo -18, tak asi aj v Cesku nieco podobne nie?? takze mozes byt v posteli kolko sa ti zraci

5 Tereza Tereza | Web | 15. prosince 2012 v 8:13 | Reagovat

John je tak dokonalý. A brzy se uzdrav. :)

6 Adél Adél | Web | 15. prosince 2012 v 9:49 | Reagovat

Nikdy asi nepochopím, proč mají lidé takovou potřebu urážet "velké" osobnosti. Ať už to jsou Beatles nebo ti naši rádoby VIP hvězdičky (viz. Agáta Hanychová, co já vím, nesleduju jí!)... Člověk by se neměl rýpat v životě někoho jiného. A jestli tak činí, tak pak má asi nějaký problém, když má čas starat se o něco jiného než o svůj život.
Co se jejich "nevinnosti" a "dokonalosti" týče, všichni víme, že nebyli svatí. Na druhou stranu, bože, byla to doba rock'n'rollu, rocku, sex - drogy - rock'n'roll. Kdo by za té doby mohl být svatý? Já si náhodou myslím, že i se všemi chybami jsou stále skvělí a dokonalí. Člověk přeci nemůže být dokonalý ve smyslu nevinný. A kdyby například nebrali drogy, jak by jsme se dostali k tak úžasným písničkám, co jsou na albu Magical Mystery Tour?

Ta knížka zní jako nehorázný brak, až mám chuť tu autorku najít a schovat jí několik metrů pod zem, při nejlepším. Nechutné.

A snad ti bude brzy líp :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama